logo
مازند کولر
مازند کولر

دوپهنی لوله مسی کولر گازی | بررسی مشکل ایجاد دوپهنی در لوله مسی

یکی از مشکلاتی که برای کولر گازی دو تیکه یا اسپلیت میتواند رخ دهد ایجاد دوپهنی لوله مسی کولر گازی می باشد که علت ایجاد مشکلات مختلف بعدی خواهد بود . در ادامه به بررسی دوپهنی لوله اسپلیت میپردازیم

برای بسیار از افراد این سوال مطح می شود که دو پهنی لوله مسی چیست؟ چرا و چگونه دوپهنی بوجود می آید؟

در جواب به این پاسخ می توان گفت که حالت چسبندگی یا نزدیک به چسبندگی جدارداخلی لوله های مسی که مانع عبور مبرد ویاکاهش شدید عبور مبرد یا همان گاز می گردد اصطلاحا دوپهنی گفته میشود.

دوپهنی در لوله های مسی کولر اسپلیت رخ میدهد

در ساختمان های اداری و مسکونی با توجه به افزایش استفاده از کولرهای گازی اسپیلت، لوله کشی کولر گازی بصورت رو کار یا توکار انجام می شود.

کولرهای گازی (اسپیلت) یکی از رایج ترین و پر طرفدارترین سیستم های خنک کننده می باشد.

انواع مختلفی از کولر گازی در بازار وجود دارد (اسپیلت – پرتابل – پنجره ای –ایستاده و… ) اما کولرهای اسپیلت با توجه به مزایایی که دارد خیلی زود جای خود را در اکثر منازل و ادارات باز کرد.

 

معنی کلمه دوپهنی به انگلیسی: out-of-roundness میشود و بیشترین اصلاحی که بکار مبیرند ovality میباشد و Ovality یعنی اینکه سطح مقطع لوله  از حالت دایروی به حالت بیضوی تغییر کند.

آشنایی با دوپهنی لوله مسی در کولر گازی

کولرهای گازی اسپیلت از دو تیکه تشکیل شده اند که پنل خارجی در فضای بیرون از ساختمان و پنل داخلی در فضای داخل ساختمان نصب می گردد و برای اتصال این دو تیکه از کابل و لوله های رابط کولر گازی (لوله مسی) استفاده می شود.

 وجود این رابط ها باعث ایجاد مشکلاتی از قبیل:

 • زشت کردن نمای ساختمان
 • اشغال کردن فضای زیادی از ساختمان شده
 • آسیب دیدن لوله ها
 • و … می شود

لوله کشی توکار کولر گازی

از آنجایی که روشی برای حذف لوله های رابط کولر گازی و کابل ها وجود ندارد کارشناسان در صدد رفع این مشکل بر آمدند و تصمیم گرفتند از این به بعد لوله ها در داخل دیوار نصب شوند تا علاوه بر آسیب نرساندن به این لوله ها زیبایی نمای داخلی ساختمان نیز حفظ شود.

همچنین به دلیل کمبود جا در آپارتمان های کوچک امروزی در استفاده از فضای ساختمان صرفه جویی شود به همین دلیل است که سازندگان منازل سال‌هاست به این نتیجه رسیده‌اند که اگر قصد انجام کاری با کیفیت را دارند باید حتماً لوله های کولر گازی را توکار نصب کنند

در حال حاضر لوله کشی توکار کولر گازی به‌ صورت یک قانون در شهرداری به ثبت رسیده است که در صورت عدم انجام پایان کار ساختمان صادر نمی‌شود.

حساسیت لوله کشی توکار کولر گازی

لوله های کولر گازی ( لوله مسی) که پنل داخلی را به پنل خارجی ارتباط می‌دهد به دلایل فنی بسیار حساس می باشند.

عوامل ایجاد مشکل در کولر گازی

 1. وجود ذره‌ای رطوبت
 2.  وجود ذره‌ای  گرد و غبار
 3.  وجود دوپهنی
 4.  انتخاب سایز نامناسب لوله ها

تمامی عوامل یاد شده در هنگام نصب کردن کولر گازی سیکل سرما سازی اسپیلت را مختل کرده و بعد از مدتی استفاده باعث تحمیل هزینه سنگین تعمیراتی از جمله تعویض کمپرسور را به مصرف کننده خواهد شد.

چرا لوله کشی توکار کولر گازی حساس است

لوله کشی توکار باید طبق استاندارهای روز دنیا انجام گرفته و اگر خلل یا کم کاری در نصب لوله های توکار کولر گازی ایجاد شود به دلیل اینکه این لوله ها تا زمان استفاده مشتری که معمولاً بعد از سکونت کامل اتفاق میافتد مورد استفاده قرار نمی‌گیرد برای ترمیم آن باید تمام مسیر که بخش بسیاری از آن در داخل منزل است کنده‌شده و عیب یابی شود

که این کار به هیچ عنوان عملی نبوده و قابل اجرا نیست

پس بهترین روش برای جلوگیری از این اتفاقات و هزینه‌های سنگینی انجام کار به صورت کاملاً اصولی و منطقی توسط متخصصین این حرفه استفاده کنید.

دوپهنی لوله های مسی بیرون آمده از دیوار

هنگام لوله کشی، لوله های مسی هر دو قسمت در محل نصب یونیت داخلی و یونیت خارجی باید بیرون از دیوار قرار گیرند و تمامی طول لوله ها نباید به داخل دیوار بروند.

در محل نصب یونیت داخلی، لوله ها بین ۴٠ تا ۶۰ سانتیمتر باید از دیوار بیرون آیند

و در محل نصب یونیت خارجی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ سانتیمتر  باید لوله های مسی بیرون باشند.

شکستگی لوله ها عمدتا در محل نصب یونیت داخلی و بخاطر عدم توجه و نبودن اطلاعات کافی سایر افرادی که در داخل ساختمان مشغول به کار می باشند بوجود می آید و بیشتر در زمان گچ کاری و سنگ کاری به لوله ها آسیب وارد می شود.

عوامل ایجاد دوپهنی در لوله کولر گازی

عوامل اصلی ایجاد دوپهنی لوله مسی عبارتند از

 • جنس لوله مسی استفاده شده
 • میزان تخصص و مهارت لوله کش

اولین عاملی که باعث ایجاد دو پهنی در لوله مسی میشود فردی است که برای انجام لوله کشی توکار به کار گرفته میشود. 

البته جنس لوله مسی نیز خیلی مهم است و اگر لوله استفاده شده بی کیفیت باشد دوپهنی قطعا بروز میدهد

همانطور که در بالا توضیح دادیم لوله کشی توکار کولر گازی خیلی مهم و حساس است و حتما و حتما باید توسط فرد متخصص ، دوره دیده و باتجربه صورت گیرد.

در صورتی که لوله کش دارای مهارت تخصصی کافی نباشد در هنگام خم کردن لوله مسی ، دو پهنی بروز خواهد داد

خمکاری لوله های مسی با دست

اگر لوله مسی با دست خم شود میزان دوپهنی ایجاد شده بسیار کم است و بعضا با چشم غیر مسلح هم دیده نمی شود با گذشت زمان بر اثر کارکرد کمپرسور و فشار ناشی از وزن لوله میزان دوپهنی به تدریج افزایش می یابد

عوامل ثانویه ایجاد دوپهنی لوله مسی (ضربه در حین کارهای عمرانی):

 • برق کار ساختمان
 • سیمان کار ساختمان
 • کچ کار ساختمان

اما بعد از انجام لوله کشی توکار نیز ساختمان چون در حال ساخت است افرادی مانند سیمان کار ، کچ کار ، برق کار و … نیز بر روی این لوله هایی که در دیوار نصب شده اند کار انجام میدهند و در صورت عدم دقت و ضربه زدن به لوله ها توسط این افراد ممکن است دوپهنی لوله مسی رخ بدهد

دوپهنی لوله مسی چه مشکلاتی ایجاد میکند؟

اگر لوله کشی شما دچار دو پهنی باشد ، این دو پهنی به مرور برای کولرگازی شما مشکلاتی مانند موارد زیر را ایجاد میکند

 • صدای زوزه کولرگازی
 • نشت گاز کولر گازی
 • کولر گازی باد گرم میزند
 • و ….

چگونه از دوپهن شدن لوله مسی جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از برزو مشکلی دوپهنی لوله مسی اولین و مهمترین کار این است که برای لوله کشی توکار کولرگازی به فردی متخصص، دوره دیده و با تجربه مراجعه کنید. کارشناسان ما در مازندکولر با تخصص بالا و سالها تجربه آماده عقد قرارداد برای لوله کشی توکار حرفه ای با شما عزیزان هستند. کافی است با ما تماس بگیرید.

دیدگاه‌ها (0)

*
*

طراحی سایت و سئو توسط زودسئو
    09112292019
error: Content is protected !!
قوانین سایت
مازند کولر هیچ نفع و مسئولیتی در قبال معامله و خدمات دریافتی شما ندارد.